Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, given that the mass of the product is 0.534 g, we can infer that the percent composition of tin is:

Therefore, the percent composition of oxygen is 6.4% for a 100% in total. Thus, with such percents we compute the moles of each element in the oxide:

In such a way, for finding the smallest whole number we divide the moles of both tin and oxygen by the moles of oxygen as the smallest moles:

Therefore, the empirical formula is:

Best regards.
We are given that the balanced chemical reaction is:
cacl2⋅2h2o(aq) +
k2c2o4⋅h2o(aq) --->
cac2o4⋅h2o(s) +
2kcl(aq) + 2h2o(l)
We known that
the product was oven dried, therefore the mass of 0.333 g pertains only to that
of the substance cac2o4⋅h2o(s). So what we will do first is to convert this
into moles by dividing the mass with the molar mass. The molar mass of cac2o4⋅h2o(s) is
molar mass of cac2o4 plus the
molar mass of h2o.
molar mass cac2o4⋅h2o(s) = 128.10
+ 18 = 146.10 g /mole
moles cac2o4⋅h2o(s) =
0.333 / 146.10 = 2.28 x 10^-3 moles
Looking at
the balanced chemical reaction, the ratio of cac2o4⋅h2o(s) and k2c2o4⋅h2o(aq) is
1:1, therefore:
moles k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles
Converting
this to mass:
mass k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles (184.24 g /mol) = 0.419931006 g
Therefore:
The mass of k2c2o4⋅<span>h2o(aq) in
the salt mixture is about 0.420 g</span>
Helium can be liquefy through a very
low temperature because of the weakness of attractions between the helium
atoms. In addition, helium is a noble gas that has a very weak interatomic London
dispersion forces. Thus, this element would remain liquid at atmospheric pressure
all the way to its liquefaction point going to absolute zero.
<span> </span>
Using the ideal gas law: PV=nRT
P is pressure; V is volume; n is the amount in moles; R=0.082; T is temperature in K.
(4.68)*(4.95)=(16.45)*(0.0821)*T
Solve for T.
T=17.15
Answer:
A. psychographic lifestyle segmentation
Explanation:
Psychographic lifestyle segmentation -
It refers to the distribution or classification method , where the consumers of a particular goods and services are classified into particular groups , depending on the psychological characteristics of the consumers , is referred to as psychographic lifestyle segmentation .
The segmentation take care of the consumers celief , priority , va;ues , decision - making process , lifestyle .
The method enables to market the goods and services in a better manner , nd increases the profit of the company .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is A. psychographic lifestyle segmentation .