0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
Answer:
The coefficient of O2 is 11
Explanation:
Step 1:
The equation for the reaction:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
Step 2:
Balancing the equation. The equation can be balance as follow:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 2 atoms of Fe on the right side and 1 atom on the left. It can be balance by putting 2 in front of FeS2 as shown below:
2FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 4 atoms of S on the left side and 1 atom on the right side. It can be balance by putting 4 in front of SO2 as shown below:
2FeS2 + O2 → 4SO2 + Fe2O3
Now, there are a total of 11 atoms of O on the right side and 2 atoms on the left side. It can be balance by putting 11/2 in front of O2 as shown below:
2FeS2 + 11/2O2 → 4SO2 + Fe2O3
Multiply through by 2 to clear the fraction as shown below:
4FeS2 + 11O2 → 8SO2 + 2Fe2O3
Now the equation is balanced.
The coefficient of O2 is 11
<span>3.68 x 10²⁵ bromine atoms * 1mol/6.02*10²³ atoms=
= 61.13 mol of bromine atoms
1 mol PBr3 ----- 3 mol Br
x mol PBr3 -----61.13 mol Br
x= 1*61.13/3 = 20.4 mol PBr3.
</span>20.4 mol PBr3 <span>contain 3.68 x 10^25 bromine atoms.</span>
Following reactions are involved in present reaction
1) A<span>g+(aq) + Li(s) → Ag(s) + Li+(aq) </span><span>− 384.4kJ
2) </span><span>2Fe(s) + 2Na+(aq) → Fe2+(aq) + 2Na(s) + 392.3kJ
</span>3) <span>2K(s) + 2H2O(l) → 2KOH(aq) +H2(g) −393.1kJ
In above reaction, reaction 1 and 3 has negative value of </span>δh∘f, while reaction 2 has posiyive value of <span>δh∘f. As per the sign convention positive sign indicates that heat is given out during the reaction, while negative sign indicates heat is to be supplied for reaction to occur. In alternative words, product formed in reaction 2 is stable as compared to reactant. Hence, it is thermodynamically favorable. </span>
Answer:
39.1-32.5 and you will find your answer it always like that, you subtract your starting point from your ending point
Explanation: