Answer:
The molar concentration of NH₃ required is 0,54M
Explanation:
In this problem you need to sum the two reactions, thus:
NiC₂O₄(s) ⇄ Ni²⁺ + C₂O₄²⁻ ksp: 4x10⁻¹⁰
Ni²⁺ + 6NH₃ ⇄ Ni(NH₃)₆²⁺ kf: 1,2x10⁹
The sum of the reactions is:
NiC₂O₄(s) + 6NH₃ ⇄ Ni(NH₃)₆²⁺ + C₂O₄²⁻ k' = kf×ksp = 0,48
The equation for this equilibrium is:
![0,48 = \frac{[Ni(NH_{3})_{6}^{2+}][C_{2}O_{4}^{2-}]}{[NH_{3}]^6}](https://tex.z-dn.net/?f=0%2C48%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BNi%28NH_%7B3%7D%29_%7B6%7D%5E%7B2%2B%7D%5D%5BC_%7B2%7DO_%7B4%7D%5E%7B2-%7D%5D%7D%7B%5BNH_%7B3%7D%5D%5E6%7D)
If we are lloking for the complete dissolution of 0,11mol/L of NiC₂O₄(s), the molar concentrations of Ni(NH₃)₆²⁺ and C₂O₄²⁻ are 0,11M, replacing:
![0,48 = \frac{[0,11]^2}{[NH_{3}]^6}](https://tex.z-dn.net/?f=0%2C48%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B0%2C11%5D%5E2%7D%7B%5BNH_%7B3%7D%5D%5E6%7D)
The molar concentration of NH₃ required is:
![[NH_{3}]^6 = \frac{[0,11]^2}{0,48}](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNH_%7B3%7D%5D%5E6%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B0%2C11%5D%5E2%7D%7B0%2C48%7D)
[NH₃]⁶ = 0,0252
[NH₃] = ⁶√0,0252
<em>[NH₃] = 0,54M</em>
I hope it helps!