Answer:
D
Explanation:
We can use the mole ratio to calculate the partial pressure. The total number of moles is 0.2 + 0.2 + 0.1 = 0.5 moles
Now, we know that the mole fraction of the argon gas would be 0.2/0.5
The partial pressure is as follows. To calculate this, we simple multiply the number of moles by the total pressure.
0.2/0.5 * 5 = 1.0/0.5 = 2.00atm
D
<h3>Answer:</h3>
Platoic Acid
<h3>Explanation:</h3>
While naming Carboxylic Acids we know that when the Carboxylic Acid looses proton it is converted into corresponding conjugate base called as Carboxylate.
Examples:
HCOOH → HCOO⁻ + H⁺
Formic acid Formate Ion
H₃CCOOH → H₃CCOO⁻ + H⁺
Acetic acid Acetate Ion
H₅C₂COOH → H₅C₂COO⁻ + H⁺
Propanoic acid Propanoate Ion
Therefore, if the conjugate base is Platoate then the corresponding acid will be Platoic Acid means we will replace the -ate by -ic acid <em>i.e.</em>
RCOO⁻ + H⁺ → RCOOH
Platoate Ion Platoic Acid
Answer:
39.2 %
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Mass of sample = 24 g
Mass of Cl = 14.6 g
Mass of B = 9.4 g
Percentage composition of boron =?
The percentage composition (by mass) of boron in the sample can be obtained as illustrated below:
Percentage composition of boron = mass of B /mass of sample × 100
Percentage composition of boron = 9.4/24 × 100
Percentage composition of boron = 39.2 %
Therefore, the percentage composition (by mass) of boron in the sample is 39.2 %
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M