If 1 dozen apples has a mass of 2.0 kg and 0.20 bushel is 1 dozen apples, how many bushels of apples are in 1.0 kg of apples?
0.1 bushels
Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
the balanced chemical equation for the decomposition of H₂O₂ is as follows
2H₂O₂ ---> 2H₂O + O₂
stoichiometry of H₂O₂ to O₂ is 2:1
the number of moles of H₂O₂ decomposed is - 0.250 L x 3.00 mol/L = 0.75 mol
according to stoichiometry the number of O₂ moles is half the number of H₂O₂ moles decomposed
number of moles of O₂ - 0.75 mol / 2 = 0.375 mol
apply the ideal gas law equation to find the volume
PV = nRT
where P - standard pressure - 10⁵ Pa
V - volume
n - number of moles 0.375 mol
R - universal gas constant - 8.314 Jmol⁻¹K⁻¹
T - standard temperature - 273 K
substituting the values in the equation
10⁵ Pa x V = 0.375 mol x 8.314 Jmol⁻¹K⁻¹ x 273 K
V = 8.5 L
volume of O₂ gas is 8.5 L
Answer:
The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
Explanation:
It takes 839 kJ/mol to break a carbon-carbon triple bond.
Energy required to break 1 mole of carbon-carbon triple bond = E = 839 kJ
E = 839 kJ/mol = 839,000 J/mol
Energy required to break 1 carbon-carbon triple bond = E'

The energy require to single carbon-carbon triple bond will corresponds to wavelength which is required to break the bond.
(Using planks equation)


The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.