<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
I think that this sentence is false
Answer:
Trial 2, because the amount of product formed per unit time is higher.
Explanation:
Message me for extra help.
Answer:
The average kinetic energy of the gas particles is greater in container B because it has a higher temperature.
Explanation:
<em>The correct option would be that the average kinetic energy of the gas particles is greater in container B because it has a higher temperature.</em>
<u>According to the kinetic theory of matter, the temperate of a substance is a measure of the average kinetic energy of the molecules of substance. In other words, the higher the temperature of a substance, the higher the average kinetic energy of the molecules of the substance.</u>
In the illustration, the gas in container B showed a higher temperature than that of container A as indicated on the thermometer, it thus means that the average kinetic energy of the molecules of gas B is higher than those of gas A.
Answer:
(a) The area of space shuttle is
.
(b) $10.427 is the cost of the patch.
Explanation:
Area of the patch of the space shuttle = 
a) 1 cm = 0.00001 km


b) 1 cm = 0.393701 inch


Cost of patching area = 
Cost of patching
are:
