You will have to use this formula:

Final Velocity (V) = 4m/s
Initial Velocity (Vo) = 8m/s
Acceleration (a) = ? m/s^2
Time (t) = 2 secs
Then:
-> 4 = 8 + a x 2
-> 4 - 8 = 2a
-> -4 = 2a
-> a = -4/2
-> a = -2 m/s^2
Ps: It's value is negative because the she was in retrograde motion.
Answer: Her acceleration is -2 m/s^2.
Explanation:
The structural diversity of carbon-based molecules is determined by following properties:
1. the ability of those bonds to rotate freely,
2.the ability of carbon to form four covalent bonds,
3.the orientation of those bonds in the form of a tetrahedron.
This question deals with the volume of different shapes.
a) volume of the sphere is "33.51 m³".
b) volume of the cylinder is "25.13 m³".
a)
The volume of a sphere is given by the following formula:

<u>Volume = 33.51 m³</u>
<u />
b)
The volume of a cylinder is given by the following formula:

<u>Volume = 25.13 m³</u>
<u />
Learn more about <em>volume </em>here:
brainly.com/question/16686115?referrer=searchResults
The attached picture shows the formulae of the <em>volume</em> of different shapes.
Answer:
The change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R
Explanation:
Given data,
A sister spins her brother in a circle of radius, R
The angular velocity of the brother, ω₁ = V₁/R
The angular velocity of the brother, ω₂ = V₂/R
The centripetal acceleration is given by the relation
a = V²/R
Therefore change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R
Answer:
a = 6.53 m/s^2
v = 11.5689 m/s
Explanation:
Given data:
engine power is 217 hp
70 % power reached to wheel
total mass ( car + driver) is 1530 kg
from the data given
2/3 rd of weight is over the wheel
w = 2/3rd mg
maximum force

we know that F = ma


the new power is 


solving for speed v

![v = 0.7 \frac{217 [\frac{746 w}{1 hp}]}{1500 \times 6.53}](https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%200.7%20%5Cfrac%7B217%20%5B%5Cfrac%7B746%20w%7D%7B1%20hp%7D%5D%7D%7B1500%20%5Ctimes%206.53%7D)
v = 11.5689 m/s