Answer:
The answer is not correct.
Explanation:
Stu's answer is not correct, the equation to use is known as the law of ohm. In which the voltage is defined as the product of the current by the resistance, then we will see this equation.
![V = I*R\\where:\\I = current [amp]\\R = resistance [ohm]\\V = voltage [volts]\\](https://tex.z-dn.net/?f=V%20%3D%20I%2AR%5C%5Cwhere%3A%5C%5CI%20%3D%20current%20%5Bamp%5D%5C%5CR%20%3D%20resistance%20%5Bohm%5D%5C%5CV%20%3D%20voltage%20%5Bvolts%5D%5C%5C)
In order to find resistance, this term is found multiplying the current on the right side of the equation, therefore the current will be divided on the left side of the equation.
![R=\frac{V}{I} \\replacing:\\R=\frac{4}{0.5} \\R=8[ohms]](https://tex.z-dn.net/?f=R%3D%5Cfrac%7BV%7D%7BI%7D%20%5C%5Creplacing%3A%5C%5CR%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B0.5%7D%20%5C%5CR%3D8%5Bohms%5D)
That is the reason that the result found by Stu is not correct.
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
Answer:
The density of the sun is 4434kg/m³
This was found by dividing the mass (1.989 ×10³⁰kg) by the volume (4.486×10²⁶ m³) which was calculated using V = 4/3×pi ×r³
Explanation:
See attachment below.
Answer:
2649600 Joules
Explanation:
Efficiency = 40%
m = Mass of air = 92000 kg
v = Velocity of wind = 12 m/s
Kinetic energy is given by

The kinetic energy of the wind is 6624000 Joules
The wind turbine extracts 40% of the kinetic energy of the wind

The energy extracted by the turbine every second is 2649600 Joules
Answer:
magnitude of the magnetic field 0.692 T
Explanation:
given data
rectangular dimensions = 2.80 cm by 3.20 cm
angle of 30.0°
produce a flux Ф = 3.10 ×
Wb
solution
we take here rectangular side a and b as a = 2.80 cm and b = 3.20 cm
and here angle between magnitude field and area will be ∅ = 90 - 30
∅ = 60°
and flux is express as
flux Ф =
.................1
and Ф = BA cos∅ ............2
so B =
and we know
A = ab
so
B =
..............3
put here value
B =
solve we get
B = 0.692 T