Answer:
Explanation:
The speed of the water in the large section of the pipe is not stated
so i will assume 36m/s
(if its not the said speed, input the figure of your speed and you get it right)
Continuity equation is applicable for ideal, incompressible liquids
Q the flux of water that is Av with A the cross section area and v the velocity,
so,


the diameter decreases 86% so


Thus, speed in smaller section is 48.6 m/s
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Answer:
The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
in its size
Solution:
As per the question:
The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m
Mass of proton, 
The initial size of the wave packet, 
Now,
This is relativistic in nature
The rest mass energy associated with the proton is given by:


This energy of proton is 
Thus the speed of the proton, v
Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:
T = 
T = 
Now, in accordance to the dispersion factor;


Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.
Hence, we can say that:

where
= final width
Answer:

6000
1.2 J

Explanation:
I = Current = 1 A
t = Time = 2 ms
n = Number of electrocyte
V = Voltage = 100 mV
Charge is given by

The charge flowing through the electrocytes in that amount of time is 
The maximum potential is given by

The number of electrolytes is 6000
Energy is given by

The energy released when the electric eel delivers a shock is 1.2 J
Equivalent capacitance is given by

The equivalent capacitance of all the electrocyte cells in the electric eel is 