Answer:
impulse = 0.476 kg.m/s
force = 238 N
Explanation:
from the question we are given the following
mass (m) = 40 g = 0.04 g
time (t) = 2 ms = 0.002 s
height of drop (H) = 2 m
rebound height (h) = 1.6 m
acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s
(a) impulse = force x time = mass x change in velocity (velocity when it hits the groung and when it rebounds)
Since the ball was at rest before it was dropped from the 2 meters its initial velocity would be 0 m/s and we need to find the final velocity when it hits the ground.
- While rebounding, it gets to a height of 1.6 m and stops, so its final velocity is 0 m/s and we need to find the initial velocity.
- We can apply the formula below
(final velocity (Vf))^{2} = (initial velocity (Vi))^{2} - (2gh)
therefore
final velocity when the ball hits the ground:
Vf = 
Vf = 
Vf = 6.3 m/s = -6.3 m/s since it is moving downwards
initial velocity when the ball rebounds :
Vi = 
Vi = 
Vi = 5.6 m/s
recall that impulse = force x time = mass x change in velocity
impulse = mass x change in velocity
impulse = 0.04 x (5.6 - (-6.3)) = 0.476 kg.m/s
(b) Recall that impulse = force x time = mass x change in velocity
therefore
force x time = mass x change in velocity
f x 0.002 = 0.476
f = 238 N