Answer:
C. Diversification
Explanation:
Diversification is the process of a business enlarging or varying its range of products or field of operation.
Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Answer:
False
Explanation:
Correlation tells you if there is association between two or more variables. Regression analysis model allow you to predict one variable from the other.
Answer:
The application of skill and knowledge with reasonable care and diligence
Explanation:
Competence is a part of Article IV- Due Care under the AICPA code of professional conduct. Competence is necessary to render the professional service without calling into question. It represents the application and maintenance of perceiving experience that supports a professional member to render a service with extreme knowledge, facility, and professionalism. Therefore, the answer choice B is the correct option.
Answer: $107,900
Explanation:
Cumulative Preferred Shares refer to shares that a company has to pay dividends eventually. This means that if they are unable to pay for some years, they are to accrue that payment until they are able to.
There are 119000 shares of no-par 6% preferred stock with a stated value of $5.
That means preferred shares are liable to the following amount of dividends,
= 119,000 * 5 * 6%
= $35,700
Preferred Shares have not being paid for the past 2 years and need to be paid in the current year as well. That means 3 payments,
= 35,700 * 3
= $107,100
Preferred Shares are to be paid $107,100 out of the $215,000 with the rest going to common shares.
Amount going to Common Shares is,
= 215,000 - 107,100
= $107,900
Common Stockholders are to receive $107,900