From tables,
SVP at 30°C = 4.24 kPa
From ideal gas expressions;
n = PV/RT = (4.24*1000*450)/(8.314*303) = 757.4 moles
Now, 75% of 757.4 moles will evaporate leaving 20%. Then, 25% of 757.5 moles...
25% of 757.4 moles = 25/100*757.4 = 189.35 moles
Mass of 189.35 moles = 189.35 moles*18 g/mol = 3408.3 g ≈ 3.4 kg
Answer:
Part a) When collision is perfectly inelastic

Part b) When collision is perfectly elastic

Explanation:
Part a)
As we know that collision is perfectly inelastic
so here we will have

so we have

now we know that in order to complete the circle we will have


now we have

Part b)
Now we know that collision is perfectly elastic
so we will have

now we have


Answer:
The range is maximum when the angle of projection is 45 degree.
Explanation:
The formula for the horizontal range of the projectile is given by

The range should be maximum if the value of Sin2θ is maximum.
The maximum value of Sin2θ is 1.
It means 2θ = 90
θ = 45
Thus, the range is maximum when the angle of projection is 45 degree.
If the angle of projection is 0 degree
R = 0
It means the horizontal distance covered by the projectile is zero, it can move in vertical direction.
If the angle of projection is 30 degree.

R = 0.088u^2
If the angle of projection is 45 degree.

R = u^2 / g
Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4