Answer:
The answer is below
Explanation:
Given that:
mass (m) = 86 kg, distance (L) = 2.75 m, θ = 31°, force (F) = 595 N, initial velocity (
) = 2.4 m/s, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
The net work can be gotten from the equation:

From the work-energy theorem equation, we can get her speed at the top of the ramp (
)
Hence:

<span>Answer:
Pressure is always density * gravity * depth
P = 1000 kg/m^3 * 9.81 m/s^2 * 221 m
P = 2168010 Pa</span>
Answer:

Explanation:
If the stone will reach the top position of flag pole at t = 0.5 s and t = 4.1 s
so here the total time of the motion above the top point of pole is given as

now we have



so this is the speed at the top of flag pole
now we have



now the height of flag pole is given as



Answer:
3×10^7 m/s or 0.10c (e)
Explanation: If the actual value of the speed of light were to be put into consideration.
Given that the speed of light is c = 3.0×10^8m/s
The alien spaceship is approaching at the rate of 10% of the speed of light.
10% of 3.0×10^8m/s
10/100 × 3.0×10^8m/s
0.1 ×3.0×10^8m/s
3×10^7 m/s. Which is the same thing as 0.1 of c = 0.1×c
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated