Answer:

Explanation:
For a charge moving perpendicularly to a magnetic field, the force experienced by the charge is given by:

where
q is the magnitude of the charge
v is the velocity
B is the magnetic field strength
In this problem,



So the force experienced by the electrons is

Answer:
3×10^7 m/s or 0.10c (e)
Explanation: If the actual value of the speed of light were to be put into consideration.
Given that the speed of light is c = 3.0×10^8m/s
The alien spaceship is approaching at the rate of 10% of the speed of light.
10% of 3.0×10^8m/s
10/100 × 3.0×10^8m/s
0.1 ×3.0×10^8m/s
3×10^7 m/s. Which is the same thing as 0.1 of c = 0.1×c
Answer: C. The case on the inclined surface had the least decrease intotal mechanical energy.
Explanation:
First and foremost, it should be noted that the mechanical energy is the addition of the potential and the kinetic energy.
From the information given, it should be known that when the block is projected with the same speed v up an incline where is slides to a stop due to friction, the box will lose its kinetic energy but there'll be na increase in the potential energy as a result of the veritcal height. This then brings about an increase in the mechanical energy.
Therefore, the total mechanical energy of the block will decrease the least when the case on the inclined surface had the least decrease intotal mechanical energy.
W=Fd. Force is not given so we solve for it. F=ma, m=5kg, a=2m/s^2, F=10N. Distance is not given so we solve for it, x=.5a(t^2)=.5(2)(7x7)=49m. F=10N, d=49m, W=490J.
In a series circuit . . .
-- The total resistance is the sum of the individual resistors.
-- The current is the same at every point in the circuit.
The total resistance in this circuit is (3Ω + 6Ω ) = 9Ω
The current at every point is (V/R) = (12v / 9Ω ) = <em>1.33 A</em> .
Pick choice<em> (a)</em>.