Answer:
dx/dt = 0,04 m/sec
Step-by-step explanation:
Area of the circle is:
A(c) =π*x² where x is a radius of the circle
Applying differentiation in relation to time we get:
dA(c)/dt = π*2*x* dx/dt
In this equation we know:
dA(c)/dt = 0,5 m²/sec
And are looking for dx/dt then
0,5 = 2*π*x*dx/dt when the area of the sheet is 12 m² (1)
When A(c) = 12 m² x = ??
A(c) = 12 = π*x² ⇒ 12 = 3.14* x² ⇒ 12/3.14 = x²
x² = 3,82 ⇒ x = √3,82 ⇒ x = 1,954 m
Finally plugging ths value in equation (1)
0,5 = 6,28*1,954*dx/dt
dx/dt = 0,5 /12.28
dx/dt = 0,04 m/sec
We let x and y be the measures of the sides of the
rectangular garden. The perimeter subtracted with the other side should be
equal to 92.
<span> 2x + y = 92</span>
The value of y in terms of x is equal to,
<span> y =
92 – 2x</span>
The area is the product of the two sides,
<span>
A
= xy</span>
Substituting,
<span> A
= x (92 – 2x) = 92x – 2x2</span>
Solving for the derivative and equating to zero,
<span> 0
= 92 – 4x ; x = 23</span>
Therefore, the area of the garden is,
<span> A
= 23(92 – 2(23)) = 1058 yard<span>2</span></span>
Speed = distance / time
30 = d / 2.5
30 * 2.5 = d
75 = d
40 = d / 1.875
40 * 1.875 = d
75 = d
50 = d / 1.5
50 * 1.5 = d
75 = d
60 = d / 1.25
60 * 1.25 = d
75 = d
24 = 75 / time
time = 75/24
time = 3.125 hours
Answer:
Plymouth Rock
Step-by-step explanation:
he landed in plymouth