Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
Answer: a) 95.07m b) 81.88 m
Explanation:
a)
For finding the distance when vehicle is going downhill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 95.07 m
b)
For finding the distance when vehicle is going uphill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 81.88 m
Answer:
5.72 seconds
848.27 m/s
97.94 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 15 m/s
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Time taken to reach maximum height is 0.97 seconds

So, the stone would travel 11.47 m up
So, total height stone would fall is 75+11.47 = 86.47 m
Total distance travelled by the stone would be 75+11.47+11.47 = 97.94 m

Time taken by the stone to travel 86.47 m to the water is is 4.2 seconds
The stone reaches the water after 4.2+1.52 = 5.72 seconds after throwing the stone

Speed just before hitting the water is 848.27 m/s
Answer:
linear acceleration

angular acceleration

Explanation:
As we know that the force due to tension force is upwards while weight of the disc is downwards
so we will have

also we have

now we have


now we have


so we have
linear acceleration

angular acceleration
