Answer: Instrumentality;low
Explanation: Instrumentality is the impact a person have or will be able to render to a given activity or his or her job. The Instrumentality of a person has been found to be proportional to the what outcome of the person's efforts. Especially if the person's explanations are meant.
When a person's expectations are not meant it will cause the person's Instrumentality to be low.
Answer:
Force on the prototype is 5000 N
Solution:
As per the question:
Depth of water, x = 2.0 m
Flow velocity, v' = 1.5 m/s
Width of the river, w = 20 m
Force on the bridge pier model, F' = 5 N
Pressure, Ratio = Ratio of scale length
Scale = 1:10
Now,

where
P' = pressure on model
P = pressure on prototype

where
F' = Force on model
F = Force on prototype
A' = Area of model
A = Area of prototype
Now:


F = 5000 N
The smallest allowable depth is
for the milled portion of bar.
<u>Explanation:</u>
Given,
Magnitude of force,


Allowable stress,
cross sectional area of bar,


e - eccentricity

The internal forces in the cross section are equivalent to a centric force P and a bending couple M.



Allowable stress


Moment of Inertia,









By substituting values we get,


On solving above equation we get,

Answer:
Absolute pressure , P(abs)= 433.31 KPa
Explanation:
Given that
Gauge pressure P(gauge)= 50 psi
We know that barometer reads atmospheric pressure
Atmospheric pressure P(atm) = 29.1 inches of Hg
We know that
1 psi = 6.89 KPa
So 50 psi = 6.89 x 50 KPa
P(gauge)= 50 psi =344.72 KPa
We know that
1 inch = 0.0254 m
29.1 inches = 0.739 m
Atmospheric pressure P(atm) = 0.739 m of Hg
We know that density of Hg =
P = ρ g h
P(atm) = 13.6 x 1000 x 9.81 x 0.739 Pa
P(atm) = 13.6 x 9.81 x 0.739 KPa
P(atm) =98.54 KPa
Now
Absolute pressure = Gauge pressure + Atmospheric pressure
P(abs)=P(gauge) + P(atm)
P(abs)= 344.72 KPa + 98.54 KPa
P(abs)= 433.31 KPa