I believe this answer is B but my believing sucks so
Answer:
Sample Response: The windsurfer, his board, and the air and water around him are all made of matter. That matter is made up of very small particles called atoms.
Explanation:
i just finished lesson on edgenuity :)
Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².
Answer:
The magnitude of the torque on the loop due to the magnetic field is
.
Explanation:
Given that,
Diameter = 10 cm
Current = 0.20 A
Magnetic field = 0.30 T
Unit vector
We need to calculate the torque on the loop
Using formula of torque

Where, N = number of turns
A = area
I = current
B = magnetic field
Put the value into the formula


Hence, The magnitude of the torque on the loop due to the magnetic field is
.