Actually the question is not clear. The Benefit of lifting using lever is that you can apply force in a convenient direction and you can use very less force to lift object by balancing the torque due to object.For example you want to lift a mass of 4N with a force 2N you can use a class 2 lever and maintain the ratio between the distances of the body and the point of application of force from the fulcrum to be 1:2.In any case balance the torque to get the required force.
Answer:
t = 0.33h = 1200s
x = 18.33 km
Explanation:
If the origin of coordinates is at the second car, you can write the following equations for both cars:
car 1:
(1)
xo = 10 km
v1 = 55km/h
car 2:
(2)
v2 = 85km/h
For a specific value of time t the positions of both cars are equal, that is, x=x'. You equal equations (1) and (2) and solve for t:


The position in which both cars coincides is:

<span>Despite the Quantum Mechanical Model treating the electron mathematically as a wave rather than fixed patterns, the Quantum Mechanical model best illustrates the Bohr model because both models of the atom assign specific energies to an electron.</span>
The frequency of the radio station is

For radio waves (which are electromagnetic waves), the relationship between frequency f and wavelength

is

where c is the speed of light. Substituting the frequency of the radio station, we find the wavelength: