Answer:
Yes, the flow is turbulent.
Explanation:
Reynolds number gives the nature of flow. If he Reynolds number is less than 2000 then the flow is laminar else turbulent.
Given:
Diameter of pipe is 10mm.
Velocity of the pipe is 1m/s.
Temperature of water is 200°C.
The kinematic viscosity at temperature 200°C is
m2/s.
Calculation:
Step1
Expression for Reynolds number is given as follows:

Here, v is velocity,
is kinematic viscosity, d is diameter and Re is Reynolds number.
Substitute the values in the above equation as follows:


Re=64226.07579
Thus, the Reynolds number is 64226.07579. This is greater than 2000.
Hence, the given flow is turbulent flow.
Answer:
3.03 INCHES
Explanation:
According to ASTM D198 ;
Modulus of rupture = ( M / I ) * y ----- ( 1 )
M ( bending moment ) = R * length of span / 2
= (120 * 10^3 ) * 48 / 2 = 288 * 10^4 Ib-in
I ( moment of inertia ) = bd^3 / 12
= ( 2 )*( d )^3 / 12 = 2d^3 / 12
b = 2 in , d = ?
length of span = 4 * 12 = 48 inches
R = P / 2 = 240 * 10^3 / 2 = 120 * 10^3 Ib
y ( centroid distance ) = d / 2 inches
back to equation ( 1 )
( M / I ) * y
940.3 ksi = ( 288 * 10^4 / 2d^3 / 12 ) * d / 2
= ( 288 * 10^4 * 12 ) / 2d^3 ) * d / 2
940300 = 34560000* d / 4d^3
4d^3 ( 940300 ) = 34560000 d ( divide both sides with d )
4d^2 = 34560000 / 940300
d^2 = 9.188 ∴ Value of d ≈ 3.03 in
Answer:
Explanation:
A plane wall of thickness 2L=40 mm and thermal conductivity k=5W/m⋅Kk=5W/m⋅K experiences uniform volumetric heat generation at a rateq
˙
q
q
˙
, while convection heat transfer occurs at both of its surfaces (x=-L, +L), each of which is exposed to a fluid of temperature T∞=20∘CT
∞
=20
∘
C. Under steady-state conditions, the temperature distribution in the wall is of the form T(x)=a+bx+cx2T(x)=a+bx+cx
2
where a=82.0∘C,b=−210∘C/m,c=−2×104C/m2a=82.0
∘
C,b=−210
∘
C/m,c=−2×10
4
C/m
2
, and x is in meters. The origin of the x-coordinate is at the midplane of the wall. (a) Sketch the temperature distribution and identify significant physical features. (b) What is the volumetric rate of heat generation q in the wall? (c) Determine the surface heat fluxes, q
′′
x
(−L)q
x
′′
(−L) and q
′′
x
(+L)q
x
′′
(+L). How are these fluxes related to the heat generation rate? (d) What are the convection coefficients for the surfaces at x=-L and x=+L? (e) Obtain an expression for the heat flux distribution q
′′
x
(x)q
x
′′
(x). Is the heat flux zero at any location? Explain any significant features of the distribution. (f) If the source of the heat generation is suddenly deactivated (q=0), what is the rate of change of energy stored in the wall at this instant? (g) What temperature will the wall eventually reach with q=0? How much energy must be removed by the fluid per unit area of the wall (J/m2)(J/m
2
) to reach this state? The density and specific heat of the wall material are 2600kg/m32600kg/m
3
and 800J/kg⋅K800J/kg⋅K, respectively.