Answer:
Explanation:
H3PO4(aq) + 3NaOH(aq) → Na3PO4(aq) + 3H2O(l)
mole of NaOH = 23.6 * 10 ⁻³L * 0.2M
= 0.00472mole
let x be the no of mole of H3PO4 required of 0.00472mole of NaOH
3 mole of NaOH required ------- 1 mole of H3PO4
0.00472mole of NaOH ----------x
cross multiply
3x = 0.0472
x = 0.00157mole
[H3PO4] = mole of H3PO4 / Vol. of H3PO4
= 0.00157mole / (10*10⁻³l)
= 0.157M
<h3>The concentration of unknown phosphoric acid is 0.157M</h3>
Answer:-
molecules.
Solution:- The grams of tetrabromomethane are given and it asks to calculate the number of molecules.
It is a two step unit conversion problem. In the first step, grams are converted to moles on dividing the grams by molar mass.
In second step, the moles are converted to molecules on multiplying by Avogadro number.
Molar mass of
= 12+4(79.9) = 331.6 g per mol
let's make the set up using dimensional analysis:

=
molecules
So, there will be
molecules in 250 grams of
.
Answer:
Density: Physical Property
Flammability: Chemical Property
Solubility In Water: Physical Property
Reactivity With Water: Chemical Property
Melting Pot: Physical Property
Color: Physical Property
Odor: Physical Property
Explanation:
:)
Volume = Mass / Density
Volume = 540g / 2.70 g/ml
Volume = 200 ml
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1