Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
The electric field produced by a large flat plate with uniform charge density on its surface can be found by using Gauss law, and it is equal to

where

is the charge density

is the vacuum permittivity
We see that the intensity of the electric field does not depend on the distance from the plate. Therefore, the strenght of the electric field at 4 cm from the plate is equal to the strength of the electric field at 2 cm from the plate:
A. The horizontal velocity is
vx = dx/dt = π - 4πsin (4πt + π/2)
vx = π - 4π sin (0 + π/2)
vx = π - 4π (1)
vx = -3π
b. vy = 4π cos (4πt + π/2)
vy = 0
c. m = sin(4πt + π/2) / [<span>πt + cos(4πt + π/2)]
d. m = </span>sin(4π/6 + π/2) / [π/6 + cos(4π/6 + π/2)]
e. t = -1.0
f. t = -0.35
g. Solve for t
vx = π - 4πsin (4πt + π/2) = 0
Then substitute back to solve for vxmax
h. Solve for t
vy = 4π cos (4πt + π/2) = 0
The substitute back to solve for vymax
i. s(t) = [<span>x(t)^2 + y</span>(t)^2]^(1/2)
h. s'(t) = d [x(t)^2 + y(t)^2]^(1/2) / dt
k and l. Solve for the values of t
d [x(t)^2 + y(t)^2]^(1/2) / dt = 0
And substitute to determine the maximum and minimum speeds.
The concept required to perform this exercise is given by the coulomb law.
The force expressed according to this law is given by

Where,

q = charges of the objects
r= distance/radius
Our values are previously given, so

Replacing,



The force acting on the block are given by,




Therefore the box is accelerated upward.
Answer:
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Explanation:
Given:
Distance from fish (D) = 80 cm
Find:
Apparent depth (Da)
Computation:
We know that,
Refractive index of water (n2) = 1.33
So,
Apparent depth (Da) = D(n1/n2)
Apparent depth (Da) = 80 (1/1.33)
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)