Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
Answer:
If they are metallic spheres they are connected to earth and a charged body approaches
non- metallic (insulating) spheres in this case are charged by rubbing
Explanation:
For fillers, there are two fundamental methods, depending on the type of material.
If they are metallic spheres, they are connected to earth and a charged body approaches, this induces a charge of opposite sign and of equal magnitude, then it removes the contact to earth and the sphere is charged.
If the non- metallic (insulating) spheres in this case are charged by rubbing with some material or touching with another charged material, in this case the sphere takes half the charge and when separated each sphere has half the charge and with equal sign.
<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>
Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.
Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J