Answer:
The answer to your question is: W = 390 J
Explanation:
Work is the transfer of energy when a body is moved from one place to another.
Data
Force = 65 N
mass = 45 kg
distance = 6 meters
work = ? J
Formula
W = F x d
Process
W = 65 N x 6 m
W = 390 J
Answer:
T = 693.147 minutes
Explanation:
The tank is being continuously stirred. So let the salt concentration of the tank at some time t be x in units of kg/L.
Therefore, the total salt in the tank at time t = 1000x kg
Brine water flows into the tank at a rate of 6 L/min which has a concentration of 0.1 kg/L
Hence, the amount of salt that is added to the tank per minute = 
Also, there is a continuous outflow from the tank at a rate of 6 L/min.
Hence, amount of salt subtracted from the tank per minute = 6x kg/min
Now, the rate of change of salt concentration in the tank = 
So, the rate of change of salt in the tank can be given by the following equation,

or, 
or, T = 693.147 min (time taken for the tank to reach a salt concentration
of 0.05 kg/L)
Answer:
The gas was Hexane
Explanation:
taking the diference between the mass of the flask and the final mass qe can calculate the mass of liquid injected (assuming none escaped the flask):

with the volume of the flask we can get the density of the gas at the indicated pressure and temperature:

From the ideal gases law we have that the density can be calculated as:

Where R is the ideal gases constant = , and M the molecular weight of the fluid. Solving for M:


Note that the temperature is computed in Kelvin T= 18+273=291K
The gas with the closer molar mass is Hexane
Answer:
The boiling point of Acetone is 329K (in 3 significant figures)
Explanation:
Boiling point of Acetone = 56°C = 56 + 273K = 329K (in 3 significant figures)