Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
Answer:
60.8 cm²
Explanation:
The charge density, σ on the surface is σ = Q/A where q = charge = 87.6 pC = 87.6 × 10⁻¹² C and A = area = 65.2 cm² = 65.2 × 10⁻⁴ m².
σ = Q/A = 87.6 × 10⁻¹² C/65.2 × 10⁻⁴ m² = 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
Now, the charge through the Gaussian surface is q = σA' where A' is the charge in the Gaussian surface.
Since the flux, Ф = 9.20 Nm²/C and Ф = q/ε₀ for a closed Gaussian surface
So, q = ε₀Ф = σA'
ε₀Ф = σA'
making A' the area of the Gaussian surface the subject of the formula, we have
A' = ε₀Ф/σ
A' = 8.854 × 10⁻¹² F/m × 9.20 Nm²/C ÷ 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
A' = 81.4568/1.34 × 10⁻⁴ m²
A' = 60.79 × 10⁻⁴ m²
A' ≅ 60.8 cm²
Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer:

Explanation:
The fusion reaction in this problem is

The total energy released in the fusion reaction is given by

where
is the speed of light
is the mass defect, which is the mass difference between the mass of the reactants and the mass of the products
For this fusion reaction we have:
is the mass of one nucleus of hydrogen
is the mass of one nucleus of helium
So the mass defect is:

The conversion factor between atomic mass units and kilograms is

So the mass defect is

And so, the energy released is:

The mass of the object doesn't matter. The change in its momentum is equal to the impulse that changed it ... 15 N-sec.