Answer:
Pounds of raisins = 8.78 pounds
Pounds of nuts = 1.22 pounds
Explanation:
- Let X equal pounds of raisins
- Let (10-X) equal pounds of nuts
- Multiply by the costs for each and set it all equal to 10 pounds at $4/pound
$3.45X + $7.95(10-x) = 10 pounds *$4/pound
$3.45X + 79.50 - 7.95x = $40
Now simplify the x variables on the left and subtract the dollar amount from the right:
3.45x-7.95x = 40-79.50
-4.5x= -39.50
Divide by negative 4.5 to solve for x
x= 8.78 (rounded)
Remember that x= amount of raisins and (10-x)= pounds of nuts
Pounds of raisins = 8.78 pounds
Pounds of nuts = (10-8.78) = 1.22 pounds
Notice that 8.78+1.22 = 10 pounds, so it all checks out!
Answer:
D. realistic job preview
Explanation:
Jorge appreciated that the hiring manager took the time to provide a realistic job preview
The formula is
A=P (1+r/k)^kt
A future value?
P present value 200
R interest rate 0.08
K compounded semiannual 2
T time 3years
A=200×(1+0.08÷2)^(2×3)
A=253....answer
Answer:
The amount of cash flow from operating activities that would appear on the Year 2 statement of cash flows would be -$850 or $850 outflow
Explanation:
The computation of the cash flow from the operating activities for year 2 is shown below:
= Cash revenue in year 2 - interest on notes payable
= $950 - $1,800
= -$850
The negative amount shows an outflow of cash
.
The interest on the note payable is computed by
= Borrowed amount × interest rate
= $36,000 × 5%
= $1,800
Answer:
Controllable margin =$125,000
Return on investment = 20%
Explanation:
<em>Controllable margin is the difference between the sales revenue and the controllable cost. Controllable costs include variable and fixed cost directly under the control of the manager and which are influenced by his decisions.</em>
Controllable margin - Sales revenue - variable cost - controllable fixed cost
Controllable margin= $500,000 - $300,000 - 75,000 = $125,000
Controllable margin =$125,000
Return on investment = (controllable margin/ Average investment) × 100
= (125,000/625,000) × 100 = 20%
Return on investment = 20%