The answer to this question would be: 5 second
In this question, you are given the initial distance (300ft), car velocity(48ft/s) and the final distance(60ft). You are also given the equation to calculating the distance, so this question should be easier. The question is when the time where the distance is 60 ft. So the answer would be:
distance= 300-48t
60 = 300ft- 48t
48t= 300- 60=240
t= 5
Answer:
At most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:

The above inequality gives the relation for daily supply of ink cartridges where N is the number of newspaper and M is the number of magazines.
Number of newspaper to be printed daily,N = 8000
We have to find the number of magazines at most can the company print daily with the remaining number of ink cartridges.
Puting the value in the given inequality,

Thus, at most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Answer:
27m
Step-by-step explanation:
It's the Pythagorean Theorem.
20^2+18^2=c^2
400+324=c^2
724=c^2
take the square root of both sides
26.9m=c
to the nearest meter = 27