Answer:
(a) 0.0178 Ω
(b) 3.4 A
(c) 6.4 x 10⁵ A/m²
(d) 9.01 x 10⁻³ V/m
Explanation:
(a)
σ = Electrical conductivity = 7.1 x 10⁷ Ω-m⁻¹
d = diameter of the wire = 2.6 mm = 2.6 x 10⁻³ m
Area of cross-section of the wire is given as
A = (0.25) π d²
A = (0.25) (3.14) (2.6 x 10⁻³)²
A = 5.3 x 10⁻⁶ m²
L = length of the wire = 6.7 m
Resistance of the wire is given as


R = 0.0178 Ω
(b)
V = potential drop across the ends of wire = 0.060 volts
i = current flowing in the wire
Using ohm's law, current flowing is given as


i = 3.4 A
(c)
Current density is given as


J = 6.4 x 10⁵ A/m²
(d)
Magnitude of electric field is given as


E = 9.01 x 10⁻³ V/m
Protons, neutrons and electrons. Both protons and neutrons have a mass of 1 amu and are found in the nucleus. However, protons have a charge of +1, and neutrons are uncharged. Electrons have a mass of approximately 0 amu, orbit the the nucleus, and have a charge of -1.
Flow rate = 220*0.355 l/m = 78.1 l/min = 1.3 l/s = 0.0013 m^3/s
Point 2:
A2= 8 cm^2 = 0.0008 m^2
V2 = Flow rate/A2 = 0.0013/0.0008 = 1.625 m/s
P1 = 152 kPa = 152000 Pa
Point 1:
A1 = 2 cm^2 = 0.0002 m^2
V1 = Flow rate/A1 = 0.0013/0.0002 = 6.5 m/s
P1 = ?
Height = 1.35 m
Applying Bernoulli principle;
P2+1/2*V2^2/density = P1+1/2*V1^2/density +density*gravitational acceleration*height
=>152000+0.5*1.625^2*1000=P1+0.5*6.5^2*1000+1000*9.81*1.35
=> 153320.31 = P1 + 34368.5
=> P1 = 1533210.31-34368.5 = 118951.81 Pa = 118.95 kPa
Answer: t-trees?
i couldn't find anything on this topic but the only thing i could think of was trees, maybe if you go to a history website you can find a answer there :)
hope i helped a little :)