Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
Answer:
39.2 %
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Mass of sample = 24 g
Mass of Cl = 14.6 g
Mass of B = 9.4 g
Percentage composition of boron =?
The percentage composition (by mass) of boron in the sample can be obtained as illustrated below:
Percentage composition of boron = mass of B /mass of sample × 100
Percentage composition of boron = 9.4/24 × 100
Percentage composition of boron = 39.2 %
Therefore, the percentage composition (by mass) of boron in the sample is 39.2 %
Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
The change is thermal energy to chemical energy. Sugar contains a lot of chemical potential energy which is why living things use it as a source of energy. The process of photo synthesis takes light from the sun to convert carbon dioxide and water into sugar and oxygen. That process is basically turning the thermal energy from the light into chemical energy in the sugar.
I hope this helps. Let me know if anything is unclear.