Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.
Answer
given,
net charge = +2.00 μC
we know,
1 coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸electrons
1 micro coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸ x 10⁻⁶ electron
= 6.28 x 10¹² electrons
2.00 μC = 2 x 6.28 x 10¹² electrons
= 1.256 x 10¹³ electrons
since net charge is positive.
The number of protons should be 1.256 x 10¹³ more than electrons.
hence, +2.00 μC have 1.256 x 10¹³ more protons than electrons.
As it is given that Bulk modulus and density related to velocity of sound

by rearranging the equation we can say

now we need to find the SI unit of Bulk modulus here
we can find it by plug in the units of density and speed here

so SI unit will be

SO above is the SI unit of bulk Modulus
Answer:
B_o = 1.013μT
Explanation:
To find B_o you take into account the formula for the emf:

where you used that A (area of the loop) is constant, an also the angle between the direction of B and the normal to A.
By applying the derivative you obtain:

when the emf is maximum the angle between B and the normal to A is zero, that is, cosθ = 1 or -1. Furthermore the cos function is 1 or -1. Hence:

hence, B_o = 1.013μT
The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)