Summary:
a= 12.0 m/(s^2)
v= 100m/s
t1= 2.0s => s1=?
t2=5.0s => s2=?
t3=10.0s => s3=?
——————
Solution:
• when t1=2.0 s, I have gone:
S1= v*t1 + 1/2*a*(t1^2)
=100.0 *2 + 1/2*12.0*(2.0^2)
=224 (m)
• when t2=5.0s, I have gone
S2=v*t2+ 1/2*a*(t2^2)
= 100*5.0+ 1/2*12.0*(5.0^2)
=650 (m)
•when t3= 10.0s, I have gone:
S3=v*t3+ 1/2*a*(t3^2)
=100*10.0+ 1/2*12*(10.0^2)
=1600 (m)
Answer: C. The case on the inclined surface had the least decrease intotal mechanical energy.
Explanation:
First and foremost, it should be noted that the mechanical energy is the addition of the potential and the kinetic energy.
From the information given, it should be known that when the block is projected with the same speed v up an incline where is slides to a stop due to friction, the box will lose its kinetic energy but there'll be na increase in the potential energy as a result of the veritcal height. This then brings about an increase in the mechanical energy.
Therefore, the total mechanical energy of the block will decrease the least when the case on the inclined surface had the least decrease intotal mechanical energy.
Answer:
Constructive Interference
Explanation:
Answer:
Part a)

Part b)

Explanation:
Part a)
change in the energy due to decay of photon is given as

here we know that

now we have



Part b)
While electron return to its ground state it will emit a photon of energy 2/3rd of the total energy
so we have


now to find the wavelength we have



Answer: The spring of the spring is 25 N/m.
Explanation:
Mass of the body = 25 g= 0.025 kg (1 kg = 1000 g)
Oscillation is 4 sec = 20
Oscillation in 1 sec =
Frequency of the vibration of the spring = 
Force constant can be calculated bu using the relation between the frequency and, mass and spring constant 'k'



The spring of the spring is 25 N/m.