Answer:
a) MCO3 + H2SO4 → MSO4 + CO2 + H2O
2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2 H2O
b) The metal is barium
c) There is 0.2827 grams of CO2 produced
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
Mass of metal carbonate = 1.268 grams
Volume of 0.1083 M H2SO4 solution = 100.00 mL
The metal sulfate solution was boiled to remove all of the dissolved CO2 and then was titrated with 0.1241 M NaOH.
A 71.02 mL volume of the NaOH solution was required to neutralize the excess H2SO4
<u>Step 2</u>: The balanced equation:
MCO3 + H2SO4 → MSO4 + CO2 + H2O
2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2 H2O
<u>Step 3:</u> Calculate moles of H2SO4
Moles H2SO4 = molarity * volume
Moles H2SO4 = 0.1083 M * 0.100 L
Moles H2SO4 = 0.01083 moles
<u>Step 4:</u> Calculate moles of NaOH
Moles NaOH = 0.1241 M * 0.07102 L
Moles NaOH = 0.008814 moles
<u>Step 5</u>: Calculate limiting reactant
For 1 mol of H2SO4, we need 2 moles of NaOH to produce 1 mol of Na2SO4 and 2 moles of H2O
NaOH is the limiting reactant. It will completely be consumed ( 0.008814 moles).
H2SO4 is in excess. There will be consumed 0.008814/2 = 0.004407 moles of H2SO4. There will remain 0.01083 - 0.004407 = 0.006423 moles of H2SO4
<u>Step 6:</u> Calculate moles of MCO3
There will react 0.006423 moles of H2SO4 with MCO3
MCO3 + H2SO4 → H2O + CO2 + MSO4
For 1 mole H2SO4, we need 1 mole of MCO3
For 0.006423 moles of H2SO4, we need 0.006423 moles of MCO3, there will also be produced 0.006423 moles of CO2
<u>Step 7:</u> Calculate molar mass of MCO3
Molar mass MCO3 = mass MCO3 / moles MCO3
Molar mass MCO3 = 1.268 grams / 0.006423 moles
Molar mass MCO3 = 197.4 g/mol
<u>Step 8</u>: Calculate molar mass of the metal
Molar mass of C = 12 g/mol
Molar mass of O = 16 g/mol
Molar mass of metal = 197.4 - (12 + 3*16) = 137.4 g/mol
The metal with molar mass of 137.4 g/mol is barium
The metal carbonate is BaCO3
<u>Step 9:</u> Calculate mass of CO2 produced
Mass CO2 = moles CO2 * molar mass CO2
Mass CO2 = 0.006423 * 44.01 g/mol
Mass CO2 = 0.2827 grams