Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
Answer:
52 amu
Explanation:
To get the relative atomic mass of the element, we need to take into consideration, the atomic masses of the different isotopes and their relative abundances. We simply multiply the percentages with the masses. This can be obtained as follows:
[89/100 * 52] + [8/100 * 49] + [3/100 * 50]
46.28 + 3.92 + 1.5 =51.7 amu
The approximate atomic mass of element x is 52 amu
Answer:
The impurity which is present in the solution of copper sulphate (CuSO4) is determined by the an instrument known as spectrophotometer.
Explanation:
Spectrophotometer is a device or an instrument which is used to determine the concentration of a chemical by measuring the detection of light intensity that is coming from the solution. If the solution of copper sulphate is checked through spectrophotometer, we can can determined or measure the amount of copper sulphate and the impurity in the solution.
Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
MgBr2, 3 ions per mole=best conductor
KBr, 2 ions per mole, 2nd best conductor
Benzoic acid, weak acid, slightly ionized, weak conductor
Sugar, molecular, non ionized, non conductor