By definition it is known that force equals mass by acceleration. In other words F = m * a. To find the acceleration, you must clear the formula mentioned. Therefore, for a force of 190.08N and a mass of 28 Kg, we have that the acceleration is a = F / m = (190.08) / (28) = 6.79 m / s ^ 2
<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer: B
Explanation:
Limiting the maximum current through the bulb. This will help in preserving or improving the bulb's lifetime and also this won't have an effect on the brightness of the bulb as brightness is affected by the average value. Although brightness is a factor of current, reducing the maximum current won't have any bearing on the average current the bulb is getting.