During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
Answer:
D
Explanation:
pressure change have nothing to do with the spontaneity.
Entropy change , enthalpy change , temperature have roles in deciding spontaneity.
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
Answer:
B.) to determine that electric beams in cathode ray tubes were actually made of particles
Explanation:
This is the right answer i just took the quiz on edge.
We know the equation of motion v = u+ at, where v is the final velocity, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time taken.
In this case Final velocity = -3.1 m/s, negative sign indicates it is pointing downward.
acceleration = - 3.7m/
. Negative means acceleration is towards center of planet Mars.
Time taken = 3 seconds

So jumping velocity of Julia = 8 m/s