Answer:
1.6675×10^-16N
Explanation:
The force of gravity that the space shuttle experiences is expressed as;
g = GM/r²
G is the gravitational constant
M is the mass = 1.0 x 10^5 kg
r is the altitude = 200km = 200,000m
Substitute into the formula
g = 6.67×10^-11 × 1.0×10^5/(2×10^5)²
g = 6.67×10^-6/4×10^10
g = 1.6675×10^{-6-10}
g = 1.6675×10^-16N
Hence the force of gravity experienced by the shuttle is 1.6675×10^-16N
Answer:
a)W=8.333lbf.ft
b)W=0.0107 Btu.
Explanation:
<u>Complete question</u>
The force F required to compress a spring a distance x is given by F– F0 = kx where k is the spring constant and F0 is the preload. Determine the work required to compress a spring whose spring constant is k= 200 lbf/in a distance of one inch starting from its free length where F0 = 0 lbf. Express your answer in both lbf-ft and Btu.
Solution
Preload = F₀=0 lbf
Spring constant k= 200 lbf/in
Initial length of spring x₁=0
Final length of spring x₂= 1 in
At any point, the force during deflection of a spring is given by;
F= F₀× kx where F₀ initial force, k is spring constant and x is the deflection from original point of the spring.

Change to lbf.ft by dividing the value by 12 because 1ft=12 in
100/12 = 8.333 lbf.ft
work required to compress the spring, W=8.333lbf.ft
The work required to compress the spring in Btu will be;
1 Btu= 778 lbf.ft
?= 8.333 lbf.ft----------------cross multiply
(8.333*1)/ 778 =0.0107 Btu.
Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Answer:
15.1°
Explanation:
The horizontal velocity of the hockey puck is constant during the motion, since there are no forces acting along this direction:

Instead, the vertical velocity changes, due to the presence of the acceleration due to gravity:
(1)
where
is the initial vertical velocity
g = 9.8 m/s^2 is the gravitational acceleration
t is the time
Since the hockey puck falls from a height of h=2.00 m, the time it needs to reach the ground is given by

Substituting t into (1) we find the final vertical velocity

where the negative sign means that the velocity is downward.
Now that we have both components of the velocity, we can calculate the angle with respect to the horizontal:
