I think the answer is C for this question
Answer:
Explanation:
we know that
ΔH=m C ΔT
where ΔH is the change in enthalpy (j)
m is the mass of the given substance which is water in this case
ΔT IS the change in temperature and c is the specific heat constant
we know that given mass=2.9 g
ΔT=T2-T1 =98.9 °C-23.9°C=75°C
specific heat constant for water is 4.18 j/g°C
therefore ΔH=2.9 g*4.18 j/g°C*75°C
ΔH=909.15 j
<h2>
Answer:</h2><h2>
The percentage of the family’s total annual electricity that is used to run the two air conditioners for the three summer months = 19.4 %</h2>
Explanation:
Average electricity consumed per month = 900 kWh
The family cools their house for three months during the summer with two window-unit air conditioners
The power consumed by one window-unit air conditioners = 350 kWh
The power consumed by two window-unit air conditioners = 350(2) = 700 kWh
Power consumed for two air conditioners for the three summer months = 700 (3) = 2100 kWh
Total power consumed for 1 year = 900 (12) = 10800kWh
The percentage of the family’s total annual electricity that is used to run the two air conditioners for the three summer months =
= 19.4 %
The most important identity of an element is its atomic number or number of protons. Electrons and neutrons may vary, but protons stay constant. To start with, when an element is neutral, the number of protons and electrons are equal. When the isotope is a positive ion, that means that the element gives away 2 electrons. So, if the electrons is 48, then that means it was originally 48 - 2 = 46 electrons. From the periodic table, element 46 is Palladium (Pd).
102 grams.
Equation:
Quantify of heat = mass x specific heat x difference in temperature
We have: quantity of heat : 2300J
specific heat: .449 J/g
difference in t: 80 - 30 = 50
Solve for mass: 2300 = mass x 0.449 x 50
mass = 102.449
2 sig-figs --> 102 grams