Answer:
3.62 V
Explanation:
L = 80 cm = 0.8 m
f = 15 rps
B = 60 m T = 0.060 T
ω = 2 x π x f = 2 x 3.14 x 15 = 94.2 rad/s
v = r ω
here, r be the radius of circular path. Here r = length of rod = L
v = 0.80 x 94.2 = 75.36 m/s
The motional emf is given by
e = B v L = 0.060 x 75.36 x 0.8 = 3.62 V
Answer:
2.7x10⁻⁸ N/m²
Explanation:
Since the piece of cardboard absorbs totally the light, the radiation pressure can be found using the following equation:

<u>Where:</u>
: is the radiation pressure
I: is the intensity of the light = 8.1 W/m²
c: is the speed of light = 3.00x10⁸ m/s
Hence, the radiation pressure is:

Therefore, the radiation pressure that is produced on the cardboard by the light is 2.7x10⁻⁸ N/m².
I hope it helps you!
Answer:
The correct prediction will be:
The temperature of the surface of the ball bearing when rubbed over glass will be the least.
The incorrect prediction:
The tennis ball over the linoleum floor will have no friction, as the temperatures will not change.
Answer:
The efificiency is 0,25 of the machine (25%). See the explanation below
Explanation:
We calculate the efficiency with this formula:
Efficiency = energy obtained/energy supplied= 300 Joule/1200 Joule
Efficiency= 0,25
Efficiency(%) = 0,25 x100 = 25%