We let k be the proportionality constant for the relationship between number of hours, h and speed of the walker, s.
h = k/s
Substituting the known values,
12 = k/5
k = 60
For the second scenario,
h = k/s
Substituting the calculated value for k and the given value for speed,
h = (60)(3 miles/hour)
h = 20 hours
h = 20 hours
Therefore, it will take 20 hours to walk with a speed of 3 miles per hour.
Answer:
153.8 grams of sugar is needed
Step-by-step explanation:
Answer:
y = 3/8x
or
3/8 cups of sugar for every 1/2 batch of muffins
Step-by-step explanation:
Since we are only making 1/2 of the full batch of muffins, we only need to use 1/2 the cups of sugar:
cups of sugar.
Answer:
g(x)=15/20 x^2
Step-by-step explanation:
write 15/20 as a fraction then x^2 comes after it
I took the khan test and aced it