<span>In this problem, we will use the combination
since the order does not matter but the flower can only be selected once. From the
given, we have a total of 11 flower and 9 flowerpots, to get the number of
possible combinations, we can write is at 11C9 or 11! / {9! (11-9)!}. The total
number of possible combinations is 55</span>
Answer:
Option D is correct.
Step-by-step explanation
Principal = $9250
rate of interest = 7% or 0.07
time = 5 years or 260 weeks
[ Since there are 52 weeks in a year . for 5 years it will be 5x52=260 weeks]
Applying the formula
Amount after t years = 
where P = principal
r = rate % in decimals
n= number of times in a year
t = times ( in years)
plugging the values in the formula
Amount = 
= 
= 
= 9250(1.418733588)
=$13123.29
90 degrees you are looking to your side
180 degrees you are looking behind you
around origin of 0,0
the image is flipped into the negative world if it is in posiitve or vice versa
Answer:
<h2>a) 1.308*10¹² ways</h2><h2>b)
455 way</h2>
Step-by-step explanation:
If there are 15 balls labeled 1 through 15 in a standard football game, the order of arrangement of the 15 balls can be done in 15! ways.
15! = 15*14*13*12*11*10*9*8*7*6*5*4*3*2
15! = 1.308*10¹² ways
b) If 3 of the 15 balls are to be chosen if order does not matter, this can be done in 15C3 number of ways. Since we are selecting some balls out of the total number of balls, we will use the concept of combination.
Using the combination formula nCr = n!/(n-r)!r!
15C3 = 15!/(15-3)!3!
15C3 = 15!/12!3!
15C3 = 15*14*13*12!/12!*6
15C3 = 15*14*13/6
15C3 = 455 ways
Total number of students surveyed = 200
Number of male students = 80
Number of female students = 200 - 80 = 120
Number of brown eyed male students = 60
Probability of a brown eyed male student = 60 / 80 = 0.75.
Since, <span>eye color and gender are independent, this means that eye color is not affected by the gender. Thus, we expect a similar probability of brown eye for female as we had for male.
Let the number expected of brown eyed females be x, then x / 120 = 0.75.
Thus, x = 120(0.75) = 90.
Therefore, the number female students surveyed expected to be brown eyed is 90.</span>