too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light
Answer:
Explanation:
The specific heat of gold is 129 J/kgC
It's melting point is 1336 K
It's Heat of fusion is 63000 J/kg
Assuming that the mixture will be solid, the thermal energy to solidify the gold has to be less than that needed to raise the solid gold to the melting point. So,
The first is E1 = 63000 J/kg x 1.5 = 94500 J
the second is E2 = 129 J/kgC x 2 kg x (1336–1000)K = 86688 J
Therefore, all solid is not correct. You will have a mixture of solid and liquid.
For more detail, the difference between E1 and E2 is 7812 J, and that will melt
7812/63000 = 0.124 kg of the solid gold
Answer:
12.5 J
Explanation:
Force, F = 25 N
Distance, d = 0.5 m
The direction of force and the displacement is same.
Work is defined as the product of force in the direction of displacement and the displacement.
Work = Force x displacement x CosФ
Where, Ф be the angle between force and the displacement
Here, Ф = 0°
So, W = 25 x 0.5 x Cos0°
W = 12.5 J
Answer: 0.204 s
Explanation:
The speed of sound
is defined as the distance traveled
in a especific time
:
Where:
is the speed of sound in seawater
is the time the sound wave travels from the dolphin and then returns after the reflection
is twice the distance between the dolphin and the object to which the sound waves are reflected
Finding
:
<u>Finally:</u>