Answer:
<em>d)1.5 m/s</em>
Explanation:
<em>Momentum:</em> Momentum can be defined as the product of mass and velocity.
The S.I unit of momentum is kgm/s. Momentum is a vector quantity.
Momentum of the carbon dioxide = momentum of the chair.
mv = MU............................. Equation 1
making U the subject of the equation above,
U = mv/M.............................. Equation 2
where m = mass of the carbon-dioxide, v = velocity of the carbon-dioxide, M = mass of the chair, U = velocity of the chair
<em>Given: m = 2 kg, v = 60 m/s, M = 80 kg</em>
Substituting these values into equation 2
U = 2×60/80
U = 120/80
U = 1.5 m/s
<em>Therefore the speed of the chair after ejection = 1.5 m/s</em>
<em>The right option is d)1.5 m/s</em>