Answer:
The Surface heat flux is -9205 W/m^2
Explanation:
Explanation is in the following attachment
Using the given formula with v0=56 ft/s and h=40 ft
h = -16t2 + v0t
40 = -16t2 + 56t
16t2 - 56t + 40 = 0
Solving the quadratic equation:
t= (-b+/-(b^2-4ac)^1/2)/2a = (56+/-((-56)^2-4*16*40)^1/2)/2*16 = (56 +/- 24) / 32
We have two possible solutions
t1 = (56+24)/32 = 2.5
t2 = (56-24)/32 = 1
So initially the ball reach a height of 40 ft in 1 second.
Answer:
The answer is not correct.
Explanation:
Stu's answer is not correct, the equation to use is known as the law of ohm. In which the voltage is defined as the product of the current by the resistance, then we will see this equation.
![V = I*R\\where:\\I = current [amp]\\R = resistance [ohm]\\V = voltage [volts]\\](https://tex.z-dn.net/?f=V%20%3D%20I%2AR%5C%5Cwhere%3A%5C%5CI%20%3D%20current%20%5Bamp%5D%5C%5CR%20%3D%20resistance%20%5Bohm%5D%5C%5CV%20%3D%20voltage%20%5Bvolts%5D%5C%5C)
In order to find resistance, this term is found multiplying the current on the right side of the equation, therefore the current will be divided on the left side of the equation.
![R=\frac{V}{I} \\replacing:\\R=\frac{4}{0.5} \\R=8[ohms]](https://tex.z-dn.net/?f=R%3D%5Cfrac%7BV%7D%7BI%7D%20%5C%5Creplacing%3A%5C%5CR%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B0.5%7D%20%5C%5CR%3D8%5Bohms%5D)
That is the reason that the result found by Stu is not correct.
D. Atoms.
Explanation:
All the matter is made of elementary particles called "atoms".
Further, an atom is made of electrons, protons and neutrons. The electrons & protons are again made of the fundamental sub-particles, electrons (leptons) and the protons(quarks).
The classification of particles is shown in the figure attached