Answer:
The answer to your question is: W = 390 J
Explanation:
Work is the transfer of energy when a body is moved from one place to another.
Data
Force = 65 N
mass = 45 kg
distance = 6 meters
work = ? J
Formula
W = F x d
Process
W = 65 N x 6 m
W = 390 J
A. Density only depends on the substance. It doesn't matter whether you have a little chip of it or a supertanker full of it ... the density doesn't change.
Answer:
A) x _electron = 0.66 10² m
, B) x _Eart = 1.13 10² m
, C) d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Explanation:
A) Let's use a ball for the nucleus, the electron is at a farther distance the sphere for the electron must be at a distance of
Let's use proportions rule
x_ electron = 0.529 10⁻¹⁰ /1.2 10⁻¹⁵ 1.5
x _electron = 0.66 10⁵ mm = 0.66 10² m
B) the radii of the Earth and the sun are
= 6.37 10⁶ m
tex]R_{Sum}[/tex] = 6.96 10⁸ m
Distance = 1.5 10¹¹ m
x_Earth = 1.5 10¹¹ / 6.96 10⁸ 1.5
x _Eart = 1.13 10² m
C) The radius of a sphere that represents the earth, if the sphere that represents the sun is 1.5 mm, let's use another rule of proportions
d_sphere = 1.5 / 6.96 10⁸ 6.37 10⁶
d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Answer:
t = 2 s
Explanation:
As we know that fish is pulled upwards with uniform maximum acceleration
then we will have

here we know that maximum possible acceleration of so that string will not break is given as

now we have


now for such acceleration we can use kinematics


t = 2 s