Answer:
a 15.22 m/s
b 45.65 m
Explanation:
Using the same formula,
x = vt, where
x is now 45.65, and
t is 3 s, then
45.65 = 3v
v = 45.65/3
v = 15.22 m/s
See the attachment for the part b. We used the distance gotten in part B, to find question A
<h3><u>Answer;</u></h3>
<em>Work = 125 joules </em>
<h3><u>Explanation and solution</u>;</h3>
- Work is the product of force and the distance covered. Therefore, Work = force × distance.
- Work is measured in joules.
- Work is also a change in energy, such that work is done when energy changes, so when kinetic energy, or potential energy changes the there is work being done.
Thus; kinetic energy = work done
Kinetic energy = 1/2mv²
= 1/2 × 10× 5²
= 5 × 25
= 125 joules
Hence, work done is 125 joules.
Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
Answer:
The gas was Hexane
Explanation:
taking the diference between the mass of the flask and the final mass qe can calculate the mass of liquid injected (assuming none escaped the flask):

with the volume of the flask we can get the density of the gas at the indicated pressure and temperature:

From the ideal gases law we have that the density can be calculated as:

Where R is the ideal gases constant = , and M the molecular weight of the fluid. Solving for M:


Note that the temperature is computed in Kelvin T= 18+273=291K
The gas with the closer molar mass is Hexane