Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
The Coulomb force is equal to the constant k times the product of charge one and charge two over radius.
F=k((q1q2)/r)
Answer:
False
Explanation:
Though fiber active cable is based on the concept of internal reflection but it is achieved by refractive index which transmit data through fast traveling pulses of light. It has a layer of glass and insulating casing called “cladding,”and this is is wrapped around the central fiber thereby causing light to continuously bounce back from the walls of the Cable.
Answer: 8.1 x 10^24
Explanation:
I(t) = (0.6 A) e^(-t/6 hr)
I'll leave out units for neatness: I(t) = 0.6e^(-t/6)
If t is in seconds then since 1hr = 3600s: I(t) = 0.6e^(-t/(6 x 3600) ).
For neatness let k = 1/(6x3600) = 4.63x10^-5, then:
I(t) = 0.6e^(-kt)
Providing t is in seconds, total charge Q in coulombs is
Q= ∫ I(t).dt evaluated from t=0 to t=∞.
Q = ∫(0.6e^(-kt)
= (0.6/-k)e^(-kt) evaluated from t=0 to t=∞.
= -(0.6/k)[e^-∞ - e^-0]
= -0.6/k[0 - 1]
= 0.6/k
= 0.6/(4.63x10^-5)
= 12958 C
Since the magnitude of the charge on an electron = 1.6x10⁻¹⁹ C, the number of electrons is 12958/(1.6x10^-19) = 8.1x10^24 to two significant figures.
Answer:
there will be a heat flow from water to the metal ball...