<u>Answer:</u> The amount of time required by chlorine gas to effuse is 19 seconds.
<u>Explanation:</u>
Rate of a gas is defined as the amount of gas displaced in a given amount of time.

To calculate the rate of diffusion of gas, we use Graham's Law.
This law states that the rate of effusion or diffusion of gas is inversely proportional to the square root of the molar mass of the gas. The equation given by this law follows the equation:

So,

We are given:
Moles of iodine gas = 0.15 moles
Moles of chlorine gas = 0.15 moles
Time taken by iodine gas = 36 seconds
Molar mass of iodine gas = 254 g/mol
Molar mass of chlorine gas = 71 g/mol
Putting values in above equation, we get:

Hence, the amount of time required by chlorine gas to effuse is 19 seconds.
A reproductive strategy is something done with the intent of preserving a family line so that life can continue.
please vote my answer branliest! Thanks.
Empirical Formula is Fe1S1O4
(the numbers are suppose to be subscript)
Part 1 : Answer is only B substance is soluble in water.
In this experiment undissolved mass of each substance was measured. According to the given data, undissolved mass of substance B at 20 °C is 10 g while A is 50 g. Since, the initial added mass of each substance is 50 g, we can see that substance A is not soluble in water since the undissolved mass is 50 g.
Part 2 : Substance A is not soluble in water and substance B is soluble in water.
According to the given data, the undissolved mass of substance A remains as same as initial added mass, 50 g throughout the temperature range from 20 ° to 80 °C. Hence, we can conclude that substance A is not soluble in water.
But, according to the data, undissolved mass of substance B at 20 °C is 10 g. That means, 40 g of substance B was dissolved in water. When the temperature increases the undissolved mass of substance B decreases. Hence, we can conclude that substance B is soluble in water and solubility increases with temperature.
Answer: Mass of zinc that reacts with 4.11 g of hydrochloric acid to form 9.1 g of zinc chloride and 3.97 g of hydrogen gas is 8.96 g
Explanation:
According to the law of conservation of mass, mass can neither be created nor be destroyed. Thus the mass of products has to be equal to the mass of reactants. The number of atoms of each element has to be same on reactant and product side. Thus chemical equations are balanced.
Given: mass of hydrochloric acid = 4.11 g
Mass of products = Mass of zinc chloride + mass of hydrogen = 9.1 g + 3.97 g = 13.07 g
As mass of reactant = mass of products
mass of hydrochloric acid + mass of zinc = Mass of zinc chloride + mass of hydrogen
4.11 g + mass of zinc = 13.07 g
mass of zinc = 8.96 g