To be able to compare the result with other experiments it has to be reported in moles.
number of moles = mass / molecular weight
number of moles of Mg(H₂PO₄)₂ = 600 / 218 = 2.75 moles
<span>If the human body were a car, glucose would be the gasoline.
Glucose gives humans energy, we basically run on glucose, among other things, the same way a car would run on gas.
</span>
Answer:
See explanation
Explanation:
% optical purity = specific rotation of mixture/specific rotation of pure enantiomer * 100/1
specific rotation of mixture = 23°
specific rotation of pure enantiomer = 61°
Hence;
% optical purity = 23/61 * 100 = 38 %
More abundant enantiomer = 100% - 38 % = 62%
Hence the pure (S) carvone is (-) 62° is the more abundant enantiomer.
Enantiomeric excess = 62 - 50/50 * 100 = 24%
Hence
(R) - carvone = 38 %
(S) - carvone = 62%
Sucrose is a non ionic compound. It does liberates ion when dissolved in water unlike NaCl or other salts which dissolve in water and produce respective cations and anions.
Thus if any amount of sucrose is dissolved in water, it will form non ionic aqueous solution (it will dissolve completely). Thus sucrose solution being non electrolytic will not conduct electricity in aqueous solution.
the bulb will not light up as sucrose will remain in molecular form only