Answer:
37357 sec
or 622 min
or 10.4 hrs
Explanation:
GIVEN DATA:
Lifting weight 80 kg
1 cal = 4184 J
from information given in question we have
one lb fat consist of 3500 calories = 3500 x 4184 J
= 14.644 x 10^6 J
Energy burns in 1 lift = m g h
= 80 x 9.8 x 1 = 784 J
lifts required 
= 18679
from the question,
1 lift in 2 sec.
so, total time = 18679 x 2 = 37357 sec
or 622 min
or 10.4 hrs
Answer:ring closure result in fewer molecules
Explanation:
entropy is a measure of the amount of disorderliness in a system.
Therefore, the connection causes orderliness in the ring closure
The concept required to perform this exercise is given by the coulomb law.
The force expressed according to this law is given by

Where,

q = charges of the objects
r= distance/radius
Our values are previously given, so

Replacing,



The force acting on the block are given by,




Therefore the box is accelerated upward.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution
<h2>For Second Solid Lumped System is Applicabe</h2>
Explanation:
Considering heat transfer between two identical hot solid bodies and their environments -
- If the first solid is dropped in a large container filled with water, while the second one is allowed to cool naturally in the air than for second solid, the lumped system analysis more likely to be applicable
- The reason is that a lumped system analysis is more likely to be applicable in the air than in water as the convection heat transfer coefficient so that the Biot number is less than or equal to 0.1 that is much smaller in air
Biot number = the ratio of conduction resistance within the body to convection resistance at the surface of the body
∴ For a lumped system analysis Biot number should be less than 0.1