Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 
Answer:
d). X-rays
Explanation:
X -rays are also called photons. They are a packet of electro magnetic radiation. X rays originate from the shell of the electron. X rays are highly penetrating, and have a shorter wavelength than alpha particles and the beta particles. They are similar to the gamma rays which are also has a high penetrating power and easily pass through the human body.
Thus X rays can penetrate a skin tissue upto 2 cm thickness.
Answer:
a) 23.2 e V
b) energy of the original photon is 36.8 eV
Explanation:
given,
energy at ground level = -13.6 e V
energy at first exited state = - 3.4 e V
A photon of energy ionized from ground state and electron of energy K is released.
h ν₁ - 13.6 = K
K combine with photon in first exited state giving out photon of energy
= 26.6 e V
h c = 6.626 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸ = 12400 e V A°
K + ( 3.4 ) = 26.6 e V
a) energy of free electron
K = 26.6 - 3.4 = 23.2 e V
b) energy of the original photon
h ν₁ - 13.6 = K
h ν₁ = 23.2 + 13.6
= 36.8 e V
energy of the original photon is 36.8 eV